Nella Project

Patrik Votoček

Poslední dobou se mi zase začaly množit e-maily a obecně dotazy na to, jak to vlastně je s Nella CMS. No a jelikož bylo zrovna ve vývoji a později i ve výrobě nové logo, rozhodl jsem se setrvat a vypustit aktuální informace zároveň s uvedením loga.

Ten den nastal právě dnes.

Vyšlo to celkem na čas, protože zrovna dnes se koná #PoSobota v Brně, takže je ideální doba na to pustit nové informace a zrovna o nich případně podiskutovat.

Ze kterého konce začít? No tak začneme třeba trochou “statistik”… Nella CMS už několik měsíců běží v reálných podmínkách na reálných webech (je jich více, jak deset - “někdy až bude čas”((takže nikdy :-) )) ublognu jejich seznam). Je vyvíjena komerčně a to ve společnosti Ace IT s.r.o., kde na ní pracuji se dvěma dalšími kolegy. Interní verze se již brzy bude pyšnit číslem 1.3. Jedná se ale o komerční variantu, která nikdy nebude uvolněna jako Open Source produkt.

Teď je asi spousta z vás hodně zklamaná. Ale nemusíte, protože je ve vývoji verze 2.0, která uvolněna bude a bude to ještě letos (takový hezký termín jsem si vymyslel, dokonce by se mohlo podařit jej dodržet). V průběhu vývoje a verze 1.x a dalšího software jsme ve firmě došli k názoru, že by se nám hodilo, kdyby nebylo jenom CMS, ale také jakýsi výcuc knihoven a funkcí z CMS. Lepší než sáhodlouze a složitě “dolovat” potřebné knihovny nebo funkce z CMS, je bezpochyby oddělení do samostatného balíku, který bude využívat i CMS. A tak vznikl ((přesněji řečeno vzniká)) Nella Framework, který je právě oním balíkem. Jelikož to není CMS, dají se nad ním postavit nejrůznější projekty. Nella Framework si nechceme syslit pro sebe a tak ho také uvolňujeme jako Open Source. Což v konečném důsledku musíme, protože je nad ním postavená Nella CMS 2.0.

Nella Framework je tedy kolekce funkcí a knihoven spojená do funčního celku. Sám je postaven Nad Nette Frameworkem a Doctrine. A už nyní najdete vývojovu verzi na GitHubu.

Jak už jsem avizoval na začátku článku, čekal jsem s vydáním tohoto článku na logo. A vzhledem k předchozím skutečnostem a informacím máme ve výsledku loga čtyři.

*** Nella Project je zastřešující značka pro Nella Framework a Nella CMS

*** Nella CMS

*** Nella Framework

*** Nella CMS Pro je komerční varianta Nella CMS (tato značka slouží výhradně pro společnost Ace IT s.r.o.)

Za návrhy loga patří velký dík Martinovi Karáskovi, který odvedl kvalitní a rychlou práci.

Takovou třešničkou na dortu, kterou jsem si záměrně schovával až na konec článku, je spuštění informačního webu Nella Project a Fóra.

« »