Periodický český Kindle obsah

Patrik Votoček

Když jsem si před více jak 5ti měsíci pořizoval Kindle 3, bylo to s českým obsahem špatné. To mě ale od pořízení tohoto skvělého zařízení neodradilo. Pořizoval jsem si jej totiž kvůli anglickému obsahu, přesněji odborné anglické literatuře.

Nikdy jsem si totiž nekoupil žádnou knihu z USA (i když jsem jich spoustu chtěl). A to z jednoho prostého důvodu - platbám mimo území ČR (později se ve mně cosi zlomilo a překousnul jsem to) a době od objednání po dodání (to se ve mně nezlomilo). Pokud jste si totiž objednali knihu v USA, trvalo 2-5dní, než jste jí skutečně dostali do rukou. To se s Kindlem změnilo - americkou knihu mám koupenou a připravenou ke čtení během pár sekund (max minuty).

To byl tedy ten hlavní důvod, proč jsem si pořídil Kindle. Abstinence českého obsahu (on nějaký byl, ale nebylo to ono) mi tedy nějak nevadila.

Aktuálně.cz

První vlaštovkou v českém obsahu bylo Aktuálně.cz které 27.12.2010 spustilo Zprávy Aktuálně.cz na čtečce Kindle . Díky tomu vám každý den ráno přijde pár článků přímo do Kindle. Super, zajásal jsem! A začal poctivě každé ráno číst zpravodajství aktuálně. Zhruba po týdnu mě to přestalo bavit (bylo to na mne příliš obsáhlé). A tak jsem si Aktuálně.cz četl jen když jsem zrovna někam jel, abych zabil trochu času ve vlaku. Pak mi ale začalo vadit, že mám Kindle “zaspamovaný” každodenním vydáním. (A tento stav trvá do dnes.)

VTM.cz

Pár měsíců po Aktuálně.cz představilo VTM.cz VTM.cz pro čtečky elektronických knih. Zajásal jsem znovu! Tentokráte jsem se hned vydal zkoumat, jak je to s periodikou. Výborně! VTM.cz jednou týdně (v pátek). Zaregistroval jsem se a čekal na první číslo (spuštění bylo v úterý - musel jsem tedy počkat do pátku). V pátek jsem nedočkavě zapínal Kindle a čekal, kdy se konečně stáhne. Po stažení jsem se pustil do čtení a po chvíli jsem musel konstatovat, že to je BOMBA!. Doopravdy důkladně připravené přímo pro Kindle - nádhera. Nicméně po pár číslech bych i VTM.cz něco vytkl. Především “video si můžete prohlédnout v článku na webu VTM.cz” to je vše, žádná URL, nic. Lepší by bylo, kdyby přidali krátkou URL (rychlejší opsání) přímo na video nebo v horším případě na článek. Další “závadou” je opět “spamování” i když ne v takové míře, jako u Aktuálně.cz

iDNES.cz

Před pár dny přišel na řadu i iDNES.cz s Zpravodajství iDNES.cz na Kindle. Opět jsem zajásal a doufal, že se bude jednat o super přehledné zpravodajství, které konečně nebude spamovat. A konečně se mi to splnilo! Nicméně iDNES.cz má zvláštní formát, na který si musím zvyknout a opět problém s chybějícím krátkým odkazem na “přiložené video”. Ale reklama na konci článku mi vůbec nevadí (horší to bude pokud ji začnou cpát jinam - doprostřed). Ještě se vrátím k formátu. Už jsem si totiž zvykl a musím říct že je to BOMBA!. Rozdělení článků do sekcí je prostě super (jednoduše prostě vynechám to, co mě nezajímá). A hlavně mám k seznamu sekcí / článků přístup na každé stránce!

Sumárum

Aktuálně.cz bylo první a na kvalitě je to bohužel znát. VTM.cz má krásnou a dokonalou sazbu. A iDNES.cz je konečně periodikum, které nespamuje díky tomu, že je ve formátu novin - je to prostě přesně to, co od periodika očekávám.

Teď jen počkat kdy a hlavně kdo se přidá další. Sám bych uvítal Internet Info se Zdroják.cz a Lupa.cz.

Bonus

Jelikož jsem si na čtení delších textů doopravdy navykl a měl jsem problémy s Read it later (málo kdy jsem článek doopravdy přečetl), nainstaloval jsem si Send to Kindle a každý delší článek si tak posílám do Kindle a čtu si ho v něm.

No a protože jsem měl stejný problém i s dlouhými vlákny na Nette Fóru a “Send to Kindle” posílal spoustu balastu (na fóra moc dobrý není). Tak jsem si udělal jednoduchou utilitku, která vlákno zbaví onoho balastu http://patrik.votocek.cz/f/ (teď už jenom aby byl čas a prohrála lenost, abych to předělal jako utilitku pro chrome).

A taky chystá se nám české verze Dive Into Python 3 pro Kindle.

« »