WebExpo 2010 už za pár dní

Patrik Votoček

ak ze kterého konce začít? No asi to vezmu chronologicky - bude to tak jednodušší.

Letošní WebExpo ještě ani nezačalo a už se na něj svalila vlna kritiky. Když totiž došlo ke spuštění nového webu pro letošní ročník (a s tím související uvedení ceny za “lístek”), tak se zvedla vlna kritiky, že je to moc drahé. Byl jsem jeden z mála, který cenu nekritizoval. Vzhledem k programu, který v tu dobu byl uveřejněn, jsem čekal, že za takovéto peníze by se mohlo konat někde blíže centru. Areál ČZU je totiž doopravdy špatně dostupný. Mno co, s placením jsem stejně čekal, až se trochu zaplní program, tak mě to moc netrápilo. Ale i přes to jsem byl po předchozím ročníku rozhodnut, že určitě půjdu (cena proto nebyla moc podstatná). (Mimochodem má původní objednávka měla číslo #008 :-) )

Pak se ale začal program plnit. Z počátku to vypadalo, že to bude hodně podobné loňskému ročníku. O to víc mě začalo v hlavě vrtat, proč tak “radikální” zdražení? Po pár dnech opět koukám na program a co nevidím Ryan Singer, Laurence Moroney, Fabien Potencier, Derick Rethans a další. V tom se mě rozsvítilo a říkám si ahá! Tak takhle to tedy je.

Spousta lidí (včetně mě) totiž čekala, že letošní WebExpo bude “totéž”, co loni. Když se dnes podíváte na program, tak zjistíte, že není. Z malého chlapečka, který vynikal, se stal dospělý muž, který stále vyniká. Ano z WebExpa se stává dospělá konference na Evropské úrovni (ne-li světové).

Tento posun hodně lidem vadí. A já si proto stále dokola kladu otázku, proč? Vždyť “staré” WebExpo, které bylo obrovským Československým pískovištěm celkem úspěšně nahradil BarCamp. Posun WebExpa na další level jedině chválím, je zase kde hledat inspiraci.

Letošní WebExpo je pro mě víc, než jen konference, protože letos bude představen Nette Framework 1.0 a uvolněna betaverze. Což by ještě tak hodně neznamenalo. Jenomže jsem si začátkem prázdnin vzal na triko dokumentaci právě Nette Frameworku 1.0. A jak to tak bývá, nic nejde podle plánu, proto mě čeká ještě spousta bezesných nocí/dní.

Shrnutí v bodech

Jo a mimochodem tady je můj program: http://webexpo.cz/program/1536/a4e7e/

« »