WebExpo 2009 - web z pohledu pracího prášku

Patrik Votoček

alt text

Čtvrtek

Na webexpo jsem vyrážel už ve čtvrtek (15.10.) s tím, že před Warm Up Party si zajdu ještě na Testování aplikací - panelová diskuze . Jenomže jak tomu u mě bývá, když už si něco naplánuju, tak to většínou nedopane úpně na 100%. A tak jsem se na Testování aplikací - panelová diskuze nedostal, protože geniální české dráhy měly prostě více jak 30min spoždění a já se ještě před Warm Up Party potřeboval zbavit batohu s cihlami, který jsem měl na zádech. Poté, co jsem se zbavil batohu a konečně odtrhl od diskuse s kamarády, kteří se WebExpa neúčastní, protože o počítačích nic nevědí, jsem zamířil na metro a tramvaj.

Na IPáku jsem měl v plánu přesednout na tramvaj a tou se dovézt kousek ke “Kafárně na kus řeči”, kde se konala ona Warm Up Party. Jenže poté, co jsem vystoupil z metra, přede mnou stál človíček s odznakem a já suverénně sáhnul do zadní kapsy u kalhot a vytahoval dva lístky s dodatkem “nevím který”… Po chvilce prohlížení mi jeden lístek pan revizor vrátil a dále zkoumal ten druhý. Poté co mě oznámil “Ale tenhle už máte také 5minut prošlý” jsem odvětil “Tak to se omlouvám”. Načež mi bylo odpovězeno “Tak to se omlouvejte sobě - máte to za 750”. Zaplatil jsem a s trochu horší náladou jsem pokračoval v cestě (když už jsem měl hodinový lístek za 750). Dojel jsem tramvají na místo a chvilku hledal “Kafárnu na kus řeči” a našel. Při vstupu dovnitř jsem se zhrozil, protože jsem zjistil, že si nemám kam sednou a stoupnout vlastně taky ne. Tak jsem stál ve dveřích, doposlouchal přednášku Tomáše Jukina (Inza) a odešel jsem. Zamířil jsem vyspat se na další den.

Pátek

Začal jsem za pomocí twitteru domlouvat hromadný sraz na Dejvické, ze které jsme nakonec odjeli ve 13:00 směr ČZU a šli si vyzvednout visačky. Pak jsem zamířil do auly na záhájení, kde jsem potkal pár lidí z Nette Foundation a čekal, kdy to vypukne. Ještě před začátkem jsem zjistil, že kousek ode mne sedí Martin Hassman, kterého jsem viděl poprvé na živo. Zahájení bylo v podstatě o uvítání a představení sponzorů.

Soutěž v prototypování webu (Axure vs. Adobe Fireworks)

Měla hodně zajímavou myšlenku, ale tohle byla dle mého nejhůře zvládnutá část programu. Jednak tu byl problém s časem, protože soutěžící měli pouze 20min a za další bych raději uvítal další dva lidi, kteří o Fireworks a Axsure něco vědí a komentovali by, co to vlastně vidíme. Marek Prokop si byl tohoto zřejmě vědom a snažil se ze všech sil situaci zvládnout.

Shrnutí

+ Myšlenka dobrá
- Absolutně nepromyšleno

Dojem uživatele z pohledu tvůrce webové aplikace

Na tuto přednášku jsem původně vůbec nechtěl jít, protože jsem měl v plánu podívat se na Silverlight 3 ale nějak jsem se zdržel v Aule (Webdesign & UX Hall) a tak jsem na ní zůstal. Pěkně bylo řečeno, že začínající projekt by měl implementovat co nejméně funkcí, protože každá funkce si najde někoho, kdo ji bude používat a stává se z ní imaginární vězeňská koule, kterou sebou pak musíte neustále táhnout. Dále bylo řečeno, že spousta webů je přehlcena bordery, s čímž souhlasím. A v neposlední řadě bylo řečeno že u 80% tabulek s daty nejsou pořeba hlavičky na čež se strhnul velký flame proč a jak pak udělat řazení, když tam nebudou. Ano, souhlasím s tím, že u některých tabulek není potřeba hlavička, ale už nesouhlasím s tím, že je to u 80%. Spíše bych řekl, že je to naopak u 20%. Nejvíce mi ale vadil přístup přednášejícího Jana Korbela, který řekl “…já to tam nepotřebuji tak to tam nebude…” (hlavičky u tabulek v jejich fakturační webové aplikaci).

Shrnutí

+ Skvěle propracovaná a promyšlená přednáška
- Zbytečně dlouhý úvod
- Argumentace přednášejícího
- Až moc narážek na programátory

XML v PHP 5

Poté, co Jirka Kosek začal slovy “já sem tuhle přenášku tady vůbec nechtěl mít” a “v PHP už pár let vůbec nedělám” jsem měl nutkání se zvednou a z přednášky odejít. Ale kousnul jsem se do rtu a zůstal - přednáška jako taková byla o ničem. Jediné, co se mi líbilo, byly ankety, které v průběhu přednášky Jirka dělal.

Shrnutí

- Úplně zbytečná přednáška
+ Super ankety (člověk si udělá přehled o tom, co je v "módě")
+ "Minuta ticha za podporu Unicode v PHP" Tahle hláška mě fakt dostala.

Desetiletí webových standardů

Molly E. Holzschlag je prostě třída a je vidět, že už nějáký ten rok přednáší. Hláška, kterou pronesl Dan Srb “myslím si, že Molly tady má konečně přednášku, která má koule” dostala všechny v sále do záchvatu smíchu. Nicméně po pár minutách jsem zjistil, že tenhle názor nesdílím a přesunul jsem se proto na jinou přednášku.

Když něco rozeberem, tak leda debuggerem

Hrozně mě mrzí, že jsem neviděl tuto přednášku celou, protože jsem dorazil jenom na její konec a musím říct, že srandovněji podanou přednášku neměl snad ani Davídek. Ač si přednášející Juraj Michálek neustále stěžoval na trému, tak mě to tak vůbec nepřipadalo.

Sobota

Se nesla ve znamení zaspání. Jelikož mě lidi, u kterých jsem nocoval, vytáhli na párty a vrátili jsme se v 6hod ráno a já šel spát v 8 ráno a v 10 ráno začínala první přednáška (cesta z místa hoclehu do areálu ČZU mi trvala 1hod), tak jsem jaksi zaspal a dorazil do areálu ČZU akorát na oběd.

Vývoj webových aplikací v prostředí NetBeans

I když jsem si myslel, že tahle přednáška mně nemá čím překvapit, tak překvapila. Spousta novinek v NetBeans 6.8 , které se chystají, jsou prostě super. Na konci každé přednášky si nechal každý přednášející cca 5min na dotazy, ale jelikož já jich měl po přednášce celý seznam, rozhodl jsem se dát prostor ostatním a přednášejícího si odchytil až po přednášce. Ukázalo se, že nejsem jediný a tak se nás sešla pěkná skupinka (asi 6) na chodbě před přenáškovým sálem Developer Hall, kde jsme celou hodinu diskutovali o tom, co zlepšit, poslušně hlásili bugy a zjišťovali, jak dodělat nativní podporu pro Nette Framework .

Shrnutí

+ Krásně probrány všechny novinky
- Škoda, že nebyla rozdělena na část pro PHPkáře a Javisty

RIA jednoduše (JavaScript + AJAX + PHP + Nette Framework)

Začátek byl prostě dokonalý, protože Davídek “vyfasoval” bezdrátový mikrofón (mikroport nebo jak se tomu nadává) a šel si pro pití - jenže nikdo ten mikrofon nevypnul… Takže jsme si užili zábavu, jak Davídek potkával lidi a zakecával se s nimi. Nevím, co dál o této přednášce napsat, protože Nette Frameworku se věnuju už docela dlouho a tak toho spoustu vím. Snad nejdůležitějším bodem bylo oznámení odstranění zavináčů (s tím i zavináčové magie v nette).

Shrnutí

+ Pro lidi, kteří o nette nevěděli nebo s ním nepracují jistě zajímavé
- Absolutně nezvládnuto ze strany moderátora, který Davídka nechal přetáhnout, neinformoval ho o wifi a sám zdržoval
- nápad live programování před cca 300lidmi OK, ale myslím, že i pro Davídka moc velké sousto

Community Meeting PHP

Nám začal s docela velkým spožděním a byl absolutně o ničem - moderátor měl mít pro jistotu připraveno pár otázek. Nenapadá mě, co víc o tomhle napsat.

Shrnutí

- Absolutně žádná příprava
- Úplně o ničem

Další přednášky v programu mě nepřipadaly zajímavé a tak jsem se odebral zbavit se notebooku a připravit se na UX Party, ale nedostatek spánku z předchozí noci si vybral svou daň a já usnul a vzbudil se o půlnoci a tak jsem se nezůčastnil.

Neděle

###Test Driven Development v Nette

Jirka Knesl už když viděl povědomou bandu z Poslední Soboty, která si sedá do první řady, tak ještě před přednáškou oznámil “hlavně se mě na nic neptejte”. Přednáška začala a Jirka se do toho pustil na plno. Všechno měl krásně připraveno a poprvé jsem měl možnost pochopit a vidět, jak testovat presentery v Nette - za pomocí PHPUnit. Nejlepší bylo, když došlo na Selenium, tak měl Vítek Ježek na Jirku dotaz, jak řešit Selenium na serveru bez GTK. Na otázku mu začal odpovídat Jakub Vrána a Jirka se zaposlouchal a sotva dostal - jako přednášející - slovo zpět. Jirko, bylo to super a pro mě nejinformativnější přednáška z celého WebExpa.

Shrnutí

+ Dozvěděli jsme se, jak testovat presentery v Nette Framework
+ Už víme, že Selenium je jenom jeden jar soubor
+ Jirka byl skvěle připraven
- Neměl by si jen tak nechat skočit dořeči

Vývoj aplikací pro mobilní platformu Android

Původně jsem měl namířeno na Ajax MVC, ale po pár minutách, kdy to vypadalo, že Juho Manninen bude jenom vysvětlovat, jak funguje MVC, jsem se sebral a přesunul se na tuto přednášku. Nakonec se ukázalo, že to byl skvělý tah, protože přednáška byla super. Dozvěděli jsme se o 9-něco PNGčku, které Android umí používat. O tom, jak má řešeny některé věcičky v UI a hlavně bylo pořád dokola omíláno, jak co žere baterku. Z toho pro mě vyplynulo, že lidi kolem Androidu mají jako největší prioritu šetření baterie. Což se mi líbí, protože to je jeden z největších problémů dnešních PocketPC zařízení.

Shrnutí

+ Super informace
- Mohlo by se míň mluvit o baterii
+ Přednášející o Androidu věděl snad vše
- Baterie, Baterie, Baterie

Celkové shrnutí

Jelikož jsem se předchozího ročníku nezůčastnil, nemohu hodnotit jak moc věcí se zlepšilo a kolik se jich zhoršilo. Ale celkově na mě webexpo udělalo dojem takový, že na další ročník se určitě podívat pojedu a bylo to super. Ponaučení pro příště: raději spát na šílené koleji, než u známého, který se konference neúčastní, abych zase nezaspal některé části programu.

Co zlepšit do příštího ročníku

Jediným a největším problémem pro mě a co jsem se tak ptal a podle reakcí některých známých bylo rozhodně místo konání - teď nemyslím že ČZU je špatné, ale vzdálenost od metra nic moc. V průběhu konference se to ještě dalo, ale nedělní cesta z konference na Dejvickou mě dostala. Do autobusu se totiž narvalo snat 150lidí a nedalo se ani hnout. Neotevřené hospody. Obchod sem v blízkem okolí vůbec nenašel. A jedna taková malá výtka by byla - absence oficiálního hromadného ukončení konference. Jinak to bylo skvělé a děkuji Vašku.

Pár poznatků na závěr

« »