Google Wave - První krůčky

Patrik Votoček

alt text

Minulý týden jsem “konečně” dostal pozvánku do Google Wave a začalo seznamování a tak se s vámi podělím o to, jak začít.

Jsme registrováni a teď jak dále. Hned po prvním přihlášení máte založeno 5 vln, ve kterých je takové to úvodní seznámení, jak co dělat. Doporučuju zkouknout.

Nová vlna

alt text

Pokud zakládáte novou vlnu, tak první řádek textu ve vlně je brán, jako název vlny. Takže na to berte při zakládání vlny ohled. Vlna je založena, ale zatím jste stále jediní, kdo vlnu vidí a kdo o ní ví. Tak musíme přidat další účastníky vlny.

alt text

Vyberte uživatele ze seznamu kontaktů. Při výběru vám může pomáhat hledací políčko, do kterého zároveň můžete psát wave adresy uživatelů, které nemáte v kontaktech. Tak učástníky máte přidány a vlna se může začít plnit.

Přidání uživatele do kontaktů

alt text

A teď stačí jednoduše zadat adresu uživatele, která vždy končí @googlewave.com nebo robota. A je to.

Vytváříme veřejnou vlnu

První, co musíme udělat, je přidat si do kontaktů Public@a.gwave.com to je takový “publikátor”. Ale při pokusu přidat narazíme na problém. A to, že na nás wave řve “User does not have a Google Wave account.” tohle ignorujte a prostě zmáčkněte enter. Uživatel se přidá.

alt text

Teď už stačí jenom tento kontakt přidat do vlny, kterou chceme jako veřejnou. A je hotovo. U public vlny se setkáte s jednou nepříjemností a to hláškou: “[not-yet-implemented-user] gave everyone access.“.

alt text

Seznam veřejných vln

Jak zobrazit veřejné vlny? Jednoduše do vyhledávacího políčka u seznamu vln napíšeme with:public.

alt text

K čemu by se dal wave využít dokonale?

Dovedu si představit pár věcí, na které by se dle mého názoru dal Google Wave dokonale využít a to je psaní dokumentace k open-source projektu. A nebo také by bylo zajímavé pro překládání titulků. Aby to bylo ještě pohodlnější, tak stačí vytvořit bota, který vlnu bude ukládat do souboru a tím pádem můžete titulky jednoduše stáhnout.

Vady na kráse

Ač je Google Wave skvělá služba, kterou bude využívat spousta lidí, tak má (zatím) pár vad na kráse. Tou první je, že je strašně pomalý - nejlépe to poznáte u vln se 100+ příspěvky. A tou druhou hlavní je, že je na pozvánky, takže ho nevyužijete na plno, protože ten někdo, s kým by jste tvořili skvělou vlnu, prostě nemá účet. Pak je tu pár drobných bugů a to, že do veřejné vlny se může přidat i bot, který ji může znehodnotit, protože často mění titulek. Další bug je, že nefungují klasické české zkratky pro napsání speciálních znaků, takže pokud chcete napsat třeba zavináč, tak musíte přepnout na anglickou klávesnici, protože zkratka Ctrl+Alt+V nebo AltGr+V prostě nefungují.

Závěrem dodám, abyste mi neposílali žádosti o poslání pozvánky, protože jsem (zatím) žádné nedostal.

« »