Nella - Comming Soon

Patrik Votoček

alt text

= Content Managemen System - CMS

Někteří lidé už to vědí, jiní se to teď dovědí. Již nějáký čas pracuji na “Content Management Systému - CMS”((Systém pro správu obsahu)) . Jehož jméno je Nella((jak vzniknul tento název vám řeknu někdy jindy)) a bude uvolněn jako Open Source. Záměrně neuvádím licenci, pod kterou bude šířen, protože ještě nejsem plně rozhodnut, zda zahrnout Texy! , protože pokud by bylo zahrnuto přímo v CMSku, tak celé cms musí být vydáno pod GNU GPL v2/3 . Pokud Texy! zahrnuto nebude, tak mám v tomto směru volné ruce. A jelikož je první veřejný release na spadnutí, tak by se hodilo vypustit pár informací.

Na čem to stojí a padá

Jelikož je internet poměrně zahlcen nejrůznějšími CMSky, které jsou většinou psány na koleně a napsat nějáký plugin nebo modul je mnohdy utrpení a zabere spousu času, tak na to Nella jde trochu jinak - není psána na koleně a napsat nový modul by mělo být radostí a ne utrpením. Nella je totiž postavena na výborném českém frameworku Nette a databázovém layeru dibi . Takže pokud už v Nette a dibi děláte, nebude pro vás takřka žádný problémem dodělat si v podstatě jakoukoliv funkčnost.

Co to umí

Nella se snaží jít cestou “Tiny & Smart”. To znamená, že nemá milion funkcí, které ve skutečnosti nepotřebujete, ale jenom to nejnutnější a to se navíc snaží dělat co nejlépe. Tady je seznam toho, co to umí: - Správa uživatelů a skupinových oprávnění - Správa stránek - Líné generování vložených obrázků Teď si jistě říkáte - to je všechno? Teď soustu z vás zklamu, ale je to zkutečně tak, je to všechno, co to umí. Mám zklamat ještě více lidí? Tak jo! Nella se totiž bude po prvním veřejném releasu nacházet ve stádiu Alfa verze. Což znamená, že to rozhodně nebude “stáhni, nahraj na FTP, proklikej průvodce a plň daty”. Berte Nellu spíše jako CMS Framework, než hotové řešení.

« »